Dzisiaj jest .

Strona główna Aktualności Historia Szkoły Kształcenie Dokumentacja Szkoły Kontakt

Menu główne

Strona główna
Aktualności
Kontakt

O szkole

Dyrekcja
Galeria
Historia

Rekrutacja 2005

Kształcenie
Kryteria naboru
Do  pobrania

Konkursy
i wydarzenia

Najlepszy zielnik
Królewna Anna Wazówna

 

statystyki www stat.pl

1.      Powiatowy Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. 1

2.      Brawo młodzi ekolodzy! 2

3.      Wspólna Europa. 2

4.      Dzień Przedsiębiorczości 3

5.      Podsumowaliśmy pierwszy semestr. 4

6.      Sukces cukierników. 5

7.      „Betlejem XXI wieku” zachwyciło jurorów. 5

8.      „Miło szaleć, kiedy czas po temu” 5

9.      „Betlejem XXI wieku” 6

10.  Stypendyści Prezesa Rady Ministrów. 7

11.  Seminarium „ Zakładam własną firmę” 7

12.  Nauczyciele ZSZ członkami Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 8

13.  Concordia „zagra” w Wielkiej Orkiestrze Jerzego Owsiaka  8

14.  Konkurs ortograficzny. 8

15.  Turniej maszyn wodnych. 9

16.  „ Romeo i Julia” wg Janusza Józefowicza. 9

17.  Spotkanie z parlamentarzystami 10

18.  Cudze chwalimy …swoje też znamy! 10

19.  Z działalności Klubu Europejskiego „ Concordia” 11

20.  Rozpoczął się nowy rok szkolny. 11

Powiatowy Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Nauczyciele historii szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu zorganizowali ciekawy konkurs prezentacji artystycznych zabytków Brodnicy, Jabłonowa Pomorskiego i powiatu brodnickiego.

Konkurs, którego celem było upowszechnianie wiedzy o zabytkach i rozwijanie pasji artystycznych młodzieży, przebiegał w kilku kategoriach. Uczestnicy przygotowywali prace fotograficzne, plastyczne, portfolio oraz pokazy multimedialne. Ogłoszenie wyników, połączone z wystawą prac, odbyło się 18 kwietnia, a więc w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków.

W konkursie wzięło udział 36 uczniów ZSZ. Były nagrody i wyróżnienia.

1. W kategorii portfolio I miejsce zdobyli uczniowie klasy IIa Technikum Handlowego: Klaudia Karbowska i Paweł Wielgosiński.

2. W kategorii prac fotograficznych III miejsce zajęła Monika Podolska z klasy Ib Technikum Ekonomicznego.

3.W kategorii prac plastycznych wyróżniono uczniów klasy IIa TH:

Tomasza Smukałę, Tomasza Ehlerta i Marcina Rupińskiego.

Młodzież przygotowywała prace pod kierunkiem nauczycieli historii: p. Violetty Sternickiej i p. Doroty Wojnowskiej.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Brawo młodzi ekolodzy!

        Uczniowie ZSZ zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego XX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

            Anna Fiałkowska, Adam Kordek oraz Karol Pniewski, tegoroczni maturzyści z klasy V Liceum Ekonomicznego, wzięli udział w eliminacjach okręgowych, które odbyły się 19 kwietnia br. w Toruniu. Rywalizowali z uczniami szkół  ponadgimnazjalnych z kilku powiatów: toruńskiego, wąbrzeskiego, golubsko – dobrzyńskiego, grudziądzkiego, chełmińskiego oraz brodnickiego. Wszyscy troje zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego.

            Jest to duży sukces, ponieważ udział w takiej olimpiadzie wymaga wiadomości znacznie wykraczających poza program nauczania w liceum ekonomicznym, w którym nie ma lekcji biologii. Opiekunem młodych ekologów jest pan Jacek Gniadkowski, nauczyciel ochrony środowiska w ZSZ oraz  prezes Brodnickiego Stowarzyszenia Ekologicznego. Od sześciu lat organizuje on w Zespole Szkół Zawodowych Tygodnie dla Ziemi, propagując – jak widać skutecznie – wiedzę na temat ekologii.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Wspólna Europa

        W dniach 16 – 18. 03. obchodziliśmy Szkolne Dni Europejskie. Cykl imprez pod hasłem Wspólna Europa zorganizował klub Concordia, którego opiekunką jest pani Bernadeta Dukat.

            W programie Dni Europejskich znalazło się m. in. kilka konkursów. Ich uczestnicy musieli wykazać się znajomością historii i kultury krajów, których mieszkańcy posługują się językiem angielskim, niemieckim i rosyjskim.

             W konkursie literackim, zorganizowanym przez panią Dianę Zabłotną, młodzież rywalizowała w trzech kategoriach tematycznych. Pierwszoklasiści pisali prace na temat źródeł kultury europejskiej. Najlepiej poradził sobie Krzysztof Rybiński z klasy I b TH, drugie miejsce zajęła Marta Bartnicka z klasy I b TE, a trzecie – Joanna Ojdowska  z klasy I c TE.

            Najładniejszą pracę na temat miłości w literaturze europejskiej napisała Wioletta Karwaszewska z  klasy III a TE, drugie miejsce w tej kategorii jurorzy przyznali Monice Wysokiej z klasy III b TE, a trzecie – Barbarze Krasuckiej z II a TE.

            Wśród miłośników Tolkienowskiego świata fantasy najlepsza była Anna Fiałkowska z V d LE, następnie Monika Drumińska z II c TE i Marcin Szelągowski z V TM.

            Konkurs wiedzy o krajach europejskich zorganizowała pani Anna Suchodolska. Uczestnicy odpowiadali na pytania na temat Rosji, Niemiec i Anglii. Oto laureaci.

 Rosja:

1. Patrycja Laps – II LH

2. Iwona Nadolska – II LH

3. Dorota Motylińska – II LH

Anglia:

1. Elżbieta Hoppe – V a LE

2. Aneta Szteler – V a LE

3. Monika Reich – V a LE

Niemcy

1. Piotr Szuchmilski – III b TE

2. Mariusz Krysiak – III b TE

3. Edyta Gołembiewska – II b TE

            W konkursie piosenki europejskiej, zorganizowanym przez panią Beatę Zakrzewską, zwyciężył Dawid Grabowski z klasy V b LE, drugie miejsce zajął zespół: Agata Filipowicz (I b TE), Agnieszka Nowak (II a TE) i Marzena Cieślak (II a TE), trzecie miejsce jury przyznało zespołowi z klasy I b TH:  Paweł Kaplarny, Ariel Ciecierski, Krzysztof Rybiński i Jakub Pesta.

            Pani Beata Zakrzewska zorganizowała też konkurs plastyczny – Architektura Europy. Jego uczestnicy rysowali wybrane budowle europejskich stolic. Pierwsze miejsce zajęła Anna Kamińska z klasy V a LE, drugie – Adam Kordek z klasy V d LE, a trzecie – Anna Białkowska z V a LE. Jurorzy przyznali tez dwa wyróżnienia – Karolinie Bartnickiej z Va LE i Lucynie Czerwińskiej z V a LE.

             Jedną z atrakcji Dni Europejskich był Halowy Turniej Piłki Nożnej, zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego. Rozgrywki sportowe miały „europejską” oprawę. Drużyny biorące udział w zawodach wystąpiły w barwach wybranych krajów unijnych, np. Anglii, Francji, Włoch. Klasa pełniąca honory gospodarzy reprezentowała Polskę.

            Młodzież zadbała o wspaniałą dekorację hali sportowej. Pojawiły się symbole unijne oraz flagi państw europejskich. Rozgrywki finałowe poprzedziła prezentacja drużyn. Zawodnikom towarzyszyły dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej nr 7.

            Mecze sędziowali nauczyciele: Krzysztof Wydra i Rafał Dąbrowicz. Na parkiecie toczyły się zacięte walki, a graczy mobilizował żywiołowy doping publiczności.

            Tytuł mistrza wywalczyła drużyna z klasy II a TH, drugie miejsce – klasa III b ZSZ, trzecie miejsce – V TM. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Szymon Trzciński z klasy III b ZSZ, król strzelców – Marcin  Rupiński z  klasy II a TH, a najlepszy bramkarz to Łukasz Gółkowski – klasa V TM.

             Na zakończenie Dni Europejskich młodzież obejrzała przedstawienie pt. „Wycieczka po zjednoczonej Europie”, przygotowane przez panie: Barbarę Polender, Wiesławę Wróblewska i Barbarę Stefańską.

             Nagrody dla uczestników konkursów ufundowali sponsorzy: R. M. Hildebrandt, firma „Multi”, Unifreeze, Gospodarstwo Rolne – Komorowo.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Dzień Przedsiębiorczości

         10 marca br. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych wzięli udział w Dniu Przedsiębiorczości.

             Jest to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, we współpracy m. in. z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych i pod honorowym patronatem Prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego. Przebiega ona pod hasłem: Budujemy mosty pomiędzy szkołą a miejscem pracy.

            Ten dzień uczniowie spędzają w wybranym zakładzie pracy, poznają specyfikę zawodu i pod opieką swojego konsultanta wykonują proste zadania. Mogą zobaczyć z bliska, jak wygląda wymarzona praca, dowiedzieć się o wymagane kwalifikacje oraz niezbędne predyspozycje. Takie doświadczenie pozwala skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością i z pewnością pomaga uniknąć późniejszych rozczarowań.

             W ubiegłorocznej edycji Dnia Przedsiębiorczości wzięło udział około 1500 uczniów z  320 szkół z całej Polski. Wśród nich było 20 osób z ZSZ, który jako jedyna brodnicka szkoła ponadgimnazjalna włączył się do akcji.

            Organizacją Dnia Przedsiębiorczości w Zespole już po raz drugi zajęła się p. Honorata Karbowska, a pomagał jej p. Jacek Nozderka . W tym roku udało się im pozyskać do współpracy tak wiele brodnickich firm i zakładów, że aż 90 uczniów technikum miało szansę poznać tajniki wybranego zawodu. Trafili oni m. in. do Sądu Rejonowego, Komendy Powiatowej Policji, PZU, BGŻ, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, Przedsiębiorstwa Ochrony „ Purzeczko”, Saminexu, Samindruku, przedszkola, biblioteki i zakładów kosmetycznych.

                        Udział w ogólnopolskiej akcji Dnia Przedsiębiorczości jest wyrazem troski dyrekcji i nauczycieli szkoły o jak najlepsze przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy, motywowanie ich do większego zainteresowania się nauką i samokształceniem. Jest też okazją do nawiązania współpracy między szkołą a lokalnymi zakładami pracy.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Podsumowaliśmy pierwszy semestr.

            Najlepsze wyniki w pierwszym semestrze uzyskały klasy V d LE i V a LH.  W Zasadniczej Szkole Zawodowej najbardziej postarali się uczniowie klasy II h.

Oto najlepsi uczniowie w poszczególnych szkołach.

Liceum Ekonomiczne

Natalia Kowalska – kl. V c, śr. 5,0

Karol Pniewski – kl. Vd, śr. 5,0

Liceum Handlowe

Paweł Kruszkiewicz – kl. V a, śr. 4,73

Technikum Ekonomiczne

Magdalena Przyjemska – kl. II c, śr. 4,7

Marcin Jasiński – kl. I a, śr. 4,7

Technikum Handlowe

Agnieszka Kaleja – kl. III a, śr. 4,31

Technikum Mechaniczne

Zbigniew Marulski – kl. III, śr. 4,47

Liceum Handlowe po ZSZ

Monika Gorczewska – kl. III, śr. 4,5

Technikum Uzupełniające po ZSZ

Anna Wojciechowska – kl. I, śr. 4,13

Zasadnicza Szkoła Zawodowa

Elida Kępska – kl. III c, śr. 4,7

Anita Borowska – kl. III c, śr. 4,7

Magda Maszerowska –kl. II, śr. 4,5

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Sukces cukierników.

        Uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej odniosły sukces w X Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. W eliminacjach okręgowych Elida Kępska zajęła II miejsce, a jej koleżanka z klasy, Anita Borowska, miejsce IV.

            Elida otrzymała w nagrodę odtwarzacz DVD i przede wszystkim prawo udziału w ogólnopolskim etapie Turnieju, który odbędzie się we Wrocławiu.

            Eliminacje okręgowe zorganizował Zespół Szkół Spożywczych w Bydgoszczy. Składały się z części teoretycznej, czyli testu z technologii produkcji cukierniczych, oraz z zadań praktycznych. Uczestnicy turnieju wykonywali dekoracje tortu, figurki marcepanowe i ciastka bankietowe. Jurorzy oceniali wykonanie i dekorację wyrobów, sposób prezentacji oraz organizację i higienę pracy.

            Nasze uczennice udowodniły, że są dobrze przygotowane do zawodu. Elida Kępska odbywa praktykę w cukierni „Migo” pana Franciszka Rupińskiego w Górznie, a Anita Borowska poznaje tajniki zawodu pod okiem pani Bożeny Wrzesińskiej w zakładzie PPH „ Wrzos”. Nauczycielem przedmiotów zawodowych jest pani Izabela Cieszyńska.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

„Betlejem XXI wieku” zachwyciło jurorów.

Zespół teatralny, działający w Zespole Szkół Zawodowych w Brodnicy, otrzymał puchar Starosty Powiatu Brodnickiego dla najlepszego zespołu w kategorii szkół ponadgimnazjalnych podczas Regionalnego Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych i Zapustnych. Jest to nagroda za spektakl pt. „ Betlejem XXI wieku”. Wielkie brawa dla młodych aktorów i przede wszystkim dla opiekuna grupy, Pawła Jagusza. On jest autorem scenariusza i głównym reżyserem. W realizacji pomysłu i przygotowaniu zespołu do konkursu pomagała mu Katarzyna Przeczewska.

 Sukces bardzo cieszy, ale tak naprawdę to nie on jest najważniejszy. Liczy się zaangażowanie uczniów, którzy bardzo polubili warsztaty teatralne. Młodzież doskonali swoje umiejętności aktorskie, uczy się wrażliwości i wyrażania ekspresji. Z coraz większym entuzjazmem podchodzi do realizacji kolejnych przedstawień. Być może jeszcze w tym roku szkolnym odbędzie się kolejna premiera. Czekamy.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

 „Miło szaleć, kiedy czas po temu”

            Tradycyjnie już styczeń jest miesiącem studniówek. W ZSZ na dwóch zabawach bawiło się około 440 osób ( ponad 200 maturzystów, ich osoby towarzyszące, nauczyciele i rodzice). 15 stycznia br. swój pierwszy dorosły bal mieli uczniowie Liceum Ekonomicznego, zaś 22 stycznia – uczniowie Liceum Handlowego, Technikum Mechanicznego i Liceum Handlowego po zasadniczej szkole zawodowej. Obie zabawy odbyły się w sali ZSM POLMO, a grał zespół „ Zodiak”.

             Przygotowania do studniówek trwały wiele tygodni. Zaangażowali się wszyscy wychowawcy i uczniowie. Wiele pracy włożyli rodzice:

*        pan Stanisław Zagól,

*        pani Irena Lemanowicz

*        pani Jolanta Misiuro,

*        pani Mariola Kamińska

*        pani Teresa Chrzanowska.

            Już od grudnia z auli szkolnej dochodziły dźwięki poloneza. Pan Janusz Chachulski uczył maturzystów kroków tradycyjnego studniówkowego tańca. Wiele godzin prób nie poszło na marne. Goście byli pod wrażeniem – podziwiali figury i oczywiście młodzieńczy wdzięk tancerzy.

            Pan Janusz Chachulski jako wodzirej zadbał też o różne atrakcje podczas balów. Jedną z nich był konkurs zatytułowany „ Próbna matura”. Przyszli maturzyści musieli zmierzyć się z różnymi zadaniami z języka polskiego, matematyki i geografii. Jurorzy stwierdzili, że stan wiedzy jest zadawalający, drobne braki do maja da się nadrobić. Rozwiązywanie zadań, przygotowanych z przymrużeniem oka, było świetną zabawą. Tradycyjnie już odbył się konkurs tańca. Każda klasa miała też przygotowany tort, który pokroili wychowawcy:

Liceum Ekonomiczne

*        Klasa V a – Anna Krawulska

*        Klasa V b – Arkadiusz Nagórski

*        Klasa V c – Jowita Kisicka

*        Klasa V d – Janusz Chachulski

Liceum Handlowe

*        Klasa V a – Justyna Rumińska

*        Klasa V b – Antoni Dogoński

Technikum Mechaniczne

*        Klasa V– Krzysztof Roznerski

Liceum Handlowe po zasadniczej szkole zawodowej

*        Klasa III – Jolanta Modrow - Krawczyk

Były również pamiątkowe zdjęcia, taniec z kotylionami, podziękowania dla wychowawców i rodziców.  Przede wszystkim była niezapomniana, cudowna zabawa. „ Chcemy jeszcze raz” – mówią maturzyści. Niestety, taki bal jest tylko raz w życiu. I na tym właśnie polega jego niepowtarzalny urok. Teraz pora zanucić znany przebój Czerwonych Gitar – „ Już za … sto dni – matura”.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

„Betlejem XXI wieku”

        20 stycznia br. szkolny zespół teatralny wystawił w auli krótki spektakl pt. „ Betlejem XXI” wieku. Zespołem opiekuje się katecheta, Paweł Jagusz. On też jest głównym autorem scenariusza i reżyserem, ale wiele pomysłów pochodzi  od samych wykonawców, czyli uczniów, dla których warsztaty teatralne są  atrakcyjną formą rozwijania zainteresowań.

            „Betlejem XXI wieku” to sztuka o charakterze symbolicznym, utrzymana w konwencji teatru formy i ruchu, o tematyce bożonarodzeniowej. Na pewno nie jest łatwa w odbiorze. Poza krótkim wprowadzeniem ze sceny nie pada ani jedno słowo. Przemawiają muzyka, ruch i światło. Symboliczne sceny mają przypomnieć o duchowym wymiarze świąt Bożego Narodzenia, przysłanianym coraz piękniejszymi ozdobami na choince, prezentami czy melodią kolędy. Spektakl może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych jasełek. Tematyka jest przecież podobna, różnią się tylko środki wyrazu.

            Ubiegłoroczny spektakl naszego szkolnego zespołu zatytułowany „ Pasja” zdobył główną nagrodę na brodnickim festiwalu teatralnym „ Dzień Melpomeny”.  „Betlejem XXI wieku” weźmie udział w Regionalnym Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych i Zapustnych. Widzowie obecni na szkolnej premierze byli pod wrażeniem oryginalnej formy przedstawienia. Mamy nadzieję, że komisja konkursowa  też doceni pomysłowość reżysera i umiejętności młodych artystów.  Trzymamy kciuki!

            DSC01484.JPG (35541 bytes)    DSC01494.JPG (35121 bytes)    DSC01485.JPG (40385 bytes)

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Stypendyści Prezesa Rady Ministrów

       W roku szkolnym 2004/2005 aż trzech uczniów Zespołu Szkół Zawodowych otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów. Jest ono przyznawane uczniom, którzy uzyskali najwyższą w danej szkole średnią ocen na świadectwie promocyjnym.

             Nasi stypendyści:

            Karol Pniewski – kl. Vd LE

            Paweł Kruszkiewicz – kl. Va LH

             Zbigniew Marulski – kl. III TM

Karol Pniewski jest najlepszym uczniem w całym Zespole. Klasę IV ukończył ze średnią 5,25. Już po raz drugi otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów, był też stypendystą Marszałka  Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

            Wszystkim nagrodzonym – gratulujemy!  

Kliknij, aby powiększyć

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Seminarium „ Zakładam własną firmę”

        16 grudnia br. w auli ZSZ odbyło się seminarium pt. „ Zakładam własną firmę”. Poprowadził je mgr Jerzy Szwajor, pracownik Akademii Świętokrzyskiej, licencjonowany doradca podatkowy, autor i wydawca podręczników z zakresu finansów i księgowości.

            Szkolenie dotyczyło zagadnień związanych z założeniem i prowadzeniem firmy. Uczestnicy poznali formy prawne prowadzenia firmy, procedury rejestracji oraz zgłaszania rozpoczęcia działalności. Dowiedzieli się, jak zatrudniać pracowników i korzystnie wybierać formy opodatkowania. Zapoznali się z  funkcjonowaniem małych przedsiębiorstw w krajach Unii Europejskiej.

            Seminarium zorganizowała Irena Grzeszkiewicz, głównie z myślą o uczniach i nauczycielach przedmiotów ekonomicznych z ZSZ, ale zaproszeni byli też  nauczyciele przedsiębiorczości ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu brodnickiego. 

            Uczniowie liceum i technikum ekonomicznego  mieli okazję uporządkować i poszerzyć wiadomości z lekcji specjalizacji zawodowej. Od dwóch lat Irena Grzeszkiewicz i Katarzyna Klenowicz realizują własny program, który m.in. zawiera cykl zajęć pod hasłem„Miesiąc w firmie”. Są to praktyczne ćwiczenia związane z zarejestrowaniem i prowadzeniem małego przedsiębiorstwa.,  bardzo popularnej w krajach unijnych formy działalności gospodarczej.

            Dla nauczycieli przedsiębiorczości, nowego przedmiotu w szkołach ponadgimnazjalnych, seminarium było nie tylko źródłem wiedzy z zakresu finansów i księgowości, ale przede wszystkim inspiracją do przygotowania ciekawych i pożytecznych zajęć dla swoich uczniów.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Nauczyciele ZSZ członkami Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

            W kwietniu br. nauczyciele przedmiotów ekonomicznych z ZSZ zostali członkami Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

             25 listopada uczestniczyli w Jubileuszowym Seminarium z okazji Czterdziestopięciolecia  Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Toruniu.  Spotkanie odbyło się w Sali Rady Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W programie obok oficjalnych przemówień znalazły się dwa ciekawe wykłady. Dr Mirosław Bochenek mówił o historii PTE w Toruniu, a prof. dr hab. Jan Głuchowski o polityce fiskalnej w Unii Europejskiej. Spotkanie zakończyło się małym bankietem.

            W grudniu uczniowie klasy I a TE wraz z opiekunkami, Honoratą Karbowską i Wiesławą Wróblewska, uczestniczyli w seminarium zorganizowanym przez koło naukowe PTE funkcjonujące na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Seminarium zorganizował i poprowadził przewodniczący koła, dr Mirosław Bochenek.  Uczestnicy spotkania wysłuchali trzech wykładów:

*        Metody pomiaru szarej strefy.

*        Raje podatkowe a unikanie opodatkowania.

*        Ludzie sercem i duszą przedsiębiorstwa.

Udział w seminarium w Toruniu to kolejny dowód tego, jak bardzo nauczyciele przedmiotów ekonomicznych starają się , by w ciekawy sposób przekazywać młodzieży wiedzę  aktualną i przydatną w przyszłej pracy zawodowej.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Concordia „zagra” w Wielkiej Orkiestrze Jerzego Owsiaka

            9 stycznia 2005 roku odbędzie się kolejny  finał Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy. Szkolny Klub Europejski Concordia  włączy się  również w akcję Jerzego Owsiaka. Członkowie Klubu wraz z opiekunką uczestniczyli w spotkaniu organizacyjnym. Liczą na wrażliwość i hojność swoich koleżanek, kolegów oraz nauczycieli. Postanowili zorganizować w szkole zbiórkę świeczek, które  w dniu finału będą sprzedawane przez wolontariuszy. Dochód ze sprzedaży zasili konto Wielkiej Orkiestry, a nabywcy świeczek późnym wieczorem zapalą na brodnickim rynku „ światełko do nieba”.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Konkurs ortograficzny

23 listopada br. w Zespole Szkół Zawodowych odbył się finał II Powiatowego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Brodnickiego.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest uwrażliwienie młodzieży na piękno i poprawność języka, ćwiczenie uwagi i umiejętności ortograficznych. Stanowi on zachętę do systematycznej pracy samokształceniowej.

W październiku odbyły się eliminacje szkolne, a 23 listopada podczas finału, wyłoniono Mistrzynię Ortografii Powiatu Brodnickiego. Została nią Marlena Kozłowska Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim. Drugie miejsce zajął Adam Klimowski z III LO w Brodnicy, a trzecie – Milena Lewandowska z I LO. Wyróżniono też Agatę Wasielewską z  I LO i Michała Kropniewnickiego z Jabłonowa.. Nagrody ufundował Starosta Powiatu Brodnickiego oraz dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych.

            Pomysłodawczynią konkursu jest Gabriela Dogońska, a w organizacji pomagają jej  polonistki z ZSZ. Finałowe dyktando przygotowała, podobnie jak w ubiegłym roku, Diana Zabłotna. Tekst o wakacjach wszech czasów zawierał mnóstwo pułapek ortograficznych i wymagał naprawdę dobrej znajomości zasad pisowni.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Turniej maszyn wodnych

            Uczniowie Technikum Mechanicznego ( ZSZ) biorą udział w Turnieju Maszyn Wodnych zorganizowanym przez Regionalne Centrum Ekologiczne w Łodzi.

             Celem turnieju jest zainteresowanie młodzieży ochroną środowiska. Biorą w nim udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Konkursowe zadanie polega na skonstruowaniu maszyny zamieniającej energię potencjalną wody na energię kinetyczną ruchu. Zawody finałowe odbędą się 17 listopada br.  w Poznaniu podczas targów Poleko 2004.

            Z brodnickiego technikum pojadą dwa zespoły. Pierwszy w składzie: Kamil Gołkowski, Łukasz Szmeichel, Michał Dąbrowski, Dawid Kuciński i Tomasz Maciejewski. Drugi tworzą Paweł Szygólski i Arkadiusz Cichowski. Obydwa zespoły pracowały pod kierunkiem nauczyciela, Wiesława Lechowicza.

            Młodzi technicy wykazali się sporą inwencją, swoje pomysły konsultowali z opiekunem, ale całą pracę wykonali samodzielnie w zakładach, w których odbywają praktyki zawodowe. Jedno z urządzeń oparte jest na klasycznym kole wodnym, a drugie na konstrukcji turbiny Peltona. Obydwa zostaną zaprezentowane w konkurencji wydajności pracy. Maszyny zgłoszone do konkursu wykonają  zadanie podniesienia ciężaru o masie 2 kg na wysokość 4 metrów . Zwycięży ta, która zużyje na wykonanie zadanej pracy najmniejszą ilość wody.  Nagrody finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

            15. 11. ( poniedziałek) w  auli ZSZ uczniowie zaprezentują wykonane przez siebie urządzenia.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

 „ Romeo i Julia” wg Janusza Józefowicza

            4 listopada nasi uczniowie obejrzeli spektakl „ Romeo i Julia” wystawiony na warszawskim Towarze. Każdy chyba zna tragiczną historię Szekspirowskich kochanków.  Oto dwoje młodych ludzi zakochuje się – niespodziewanie, namiętnie i na zawsze. Jednak dorośli maja inną koncepcję szczęścia i inny  pomysł na życie bogatej jedynaczki. Temat wciąż aktualny. Toteż w spektaklu Józefowicza  oglądamy współczesność. Bohaterowie mówią młodzieżowym żargonem, jeżdżą motocyklami i doskonałymi samochodami, tańczą breakdance ,znają wschodnie sztuki walki. Dowcipne teksty pana Capuleta ( doskonała rola Emiliana Kamińskiego), liryczne arie Julii i Romea, żywiołowe tańce, pokazy sztucznych ogni – na takim spektaklu nie sposób się nudzić. Właśnie takie widowiska trafiają do młodej widowni. Młodzież świetnie się bawi, ale piękne teksty piosenek zmuszają też do zadumy:

            „ Niech sztuka w teatrze zagrana

            o wielkiej miłości i snach

            zbudzi małą iskierkę

            co czeka uśpiona w nas…”

Opiekunami młodzieży byli: Barbara Stefańska, Krzysztof Roznerski i Krzysztof Suchorab.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Spotkanie z parlamentarzystami

            4 listopada br. młodzież z ZSZ zwiedzała gmach Sejmu RP. Była to interesująca lekcja  „wiedzy o społeczeństwie”. Dzięki uprzejmości posła Zbigniewa Sosnowskiego uczniowie obejrzeli pokój w Hotelu Poselskim, sale posiedzeń klubów parlamentarnych, Salę Kolumnową, kaplicę sejmową i oczywiście salę obrad. Z galerii obserwowali codzienną pracę parlamentarzystów, przysłuchiwali się odpowiedziom członków rządu na zapytania poselskie. Pan poseł ciekawie opowiadał o funkcjonowaniu polskiego parlamentu, o pracy komisji sejmowych, przygotowywaniu ustaw i zasadach głosowania Zaprosił młodzież do sali posiedzeń klubu parlamentarnego PSL- u na spotkanie z politykami: eurodeputowanym Januszem Wojciechowskim, wiceprzewodniczącym Komisji Kultury Fizycznej i Sportu – Eugeniuszem Kłopotkiem oraz posłem o najdłuższym stażu – Wojciechem Szczęsnym- Zarzyckim ( 16 lat w sejmie). Ludowcy prezentowali oczywiście swoją partię, ale przede wszystkim starali się rozmawiać o tym, co dla młodych ludzi najważniejsze. Zachęcali do zdobywania wykształcenia i podnoszenia kwalifikacji, mówili o szansach na pracę w krajach unijnych. Przypominając znane powiedzenie – nieobecni nie maja racji – zachęcali do udziału w życiu własnego regionu i kraju. Opowiadali o swojej drodze do mandatu poselskiego, by przekonać młodzież , że w parlamencie polskim i europejskim jest również miejsce dla mieszkańców małych miasteczek.

            Wizyta w sejmie i spotkanie z politykami to z pewnością ciekawe doświadczenie dla naszych uczniów. Wyjazd zorganizowali: Krzysztof Roznerski, Barbara Stefańska i Krzysztof Suchorab.

            Kliknij, aby powiększyć  Klikinij, aby powiększyć

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Cudze chwalimy …swoje też znamy!

            We wrześniu młodzież z technikum  wyjechała na wycieczkę do Welskiego Parku Krajobrazowego. Wyjazd zorganizowała pani Izabela Cieszyńska, a pomagała jej pani Alina Betlejewska. 

             Uczniowie zwiedzili Muzeum Przyrody WPK w Lidzbarku. Wysłuchali prelekcji ilustrowanej zdjęciami najciekawszych miejsc oraz okazów chronionych roślin i zwierząt. Następnie pod kierownictwem pracownika leśnictwa uczyli się rozpoznawać chronione gatunki roślin. Długi spacer ścieżką dydaktyczną był też doskonałą okazją, by uwrażliwić młodzież na piękno otaczającej nas natury.

            Przed powrotem do Brodnicy – jeszcze jedna niespodzianka. Leśniczy, pan Hubert Kania, zaprosił młodzież na ognisko nad jeziorem w Piasecznie.

            Piękna jesienna pogoda, bogactwo przyrody, pyszne kiełbaski i niezapomniany czar ogniska – to wrażenia z wycieczki.

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Z działalności Klubu Europejskiego „ Concordia”

            Od kilku lat Narodowe Centrum Kultury w Warszawie realizuje program „ Polskie regiony w europejskiej przestrzeni”. Jego celem jest wspieranie osób i instytucji przygotowujących projekty kulturalne finansowane ze środków Unii Europejskiej. W ramach programu 15 września br. obradował w Brodnicy II Sejmik Kultury „ Europa Ojczyzn”.  Uczestniczyli w nim również przedstawiciele  szkolnego klubu „ Concordia” wraz z opiekunką, panią Bernadetą Dukat.  Ze szczególnym zainteresowaniem wysłuchali wykładu  dr Piotra Petrykowskiego, pracownika Instytutu Pedagogiki UMK w Toruniu, pt. „ O tożsamości kulturowej – niedostrzegane konteksty.”

Góra dokumentu                       Strona główna

---

Rozpoczął się nowy rok szkolny

         Pierwszego września 2004 roku w Zespole Szkół Zawodowych w 57 oddziałach rozpoczęło naukę 1712 uczniów. Wśród nich jest 589 pierwszoklasistów.

             W zespole funkcjonują szkoły średnie na podbudowie szkoły podstawowej: Liceum Ekonomiczne, Liceum Handlowe i  Technikum Mechaniczne. W maju ostatni absolwenci przystąpią do egzaminu dojrzałości i po pięciu latach nauki opuszczą szkołę. Uczniowie trzyletniego  Liceum Handlowego po szkole zawodowej mają przed sobą jeszcze dwa lata nauki, ale oni też będą zdawać jeszcze tak zwaną „ starą maturę”.

            Są też czteroletnie technika na podbudowie gimnazjum. Można w nich zdobyć zawód ekonomisty, handlowca i mechanika. W trzyletnim technikum uzupełniającym po zasadniczej szkole zawodowej kształcą się przyszli handlowcy.

            Do zasadniczej szkoły  zawodowej (o dwuletnim i trzyletnim cyklu kształcenia) uczęszcza 850 uczniów.  Praktyki odbywają w zakładach pracy, a uczą się wielu różnych zawodów ( m.in.: malarz, lakiernik, stolarz, fryzjer, sprzedawca, kucharz małej gastronomii, złotnik, ciastkarz i inne).

            Nowy rok szkolny pachnące drukarską farbą podręczniki, plany, postanowienia, puste kartki w dziennikach i wiele nadziei. Nauczycielom wypada życzyć zdolnych i pracowitych uczniów, uczniom – cierpliwych i wyrozumiałych nauczycieli, a wszystkim wiele wytrwałości, satysfakcji i jak najmniej porażek

---

Góra dokumentu                       Strona główna

2005-05-10

 

Prowadzący: Jacek Kisicki Materiały: Barbara Stefańska

Data ostatniej aktualizacji:2005-05-11 Serwis odwiedziło    osób